Czym jest teatr cieni i jak wyglądają współczesne przedstawienia

Teatr cieni i jego historia

Teatr cieni stał się przedstawieniem, które nie wymaga kostiumów, wielkich nakładów finansowych, a nawet rzeszy aktorów. Głównymi elementami teatru cieni, są światło i oprawa muzyczna, ale równie istotne jest to, co widzowie będą mogli zobaczyć za ekranem z przezroczystego płótna.

Chiny i powstanie pierwszych teatrów

Teatr cieni jest wyjątkowym i niezwykle interesującym spektaklem i przedstawieniem, w którym mogą wziąć udział zarówno ludzie i postaci stworzone na jego potrzeby. Mogą to być zarówno różnego rodzaju lalki, ale teatr cieni tworzą również aktorzy własnymi dłońmi. Pierwsze spektakle i teatr cieni w ogóle powstały w Chinach w III wieku przed naszą erą. Początkowo przedstawienia były tworzone przy pomocy specjalnie wykonanych lalek. Największą popularność zdobył w krajach Dalekiego Wschodu.

Teatr cieni wywodzi się z teatru lalek, znanego już w starożytnym Egipcie, Azji, a później także w Europie. Teatr cieni pozwalał całkowicie odejść zarówno od konwencji czysto teatralnej. Pozwalał także na zbudowanie całkowicie odrębnego stylu i sztuki, która stałaby się ponadczasowa, wszechobecna i zrozumiała przez każdego, a tym samym również przez osoby posługujące się odmiennymi językami. 

Teatr cieni jest niemy, nie krzyczy, nie mówi i nie odpowiada. On jest sam w sobie sztuką i elementem przekazu. W starożytnych Chinach podstawową formą przekazu podczas spektakli teatru cieni, były misternie wykonane ręcznie lalki, które same w sobie były małymi dziełami sztuki. Do akompaniamentu podczas przedstawienia teatralnego, przygrywała postaciom kierowanym ludzkimi dłońmi, ludowa muzyka, znana w różnych zakątkach Chin, w zależności od regionu.

Gra cieni i wyjątkowość teatru ceni

Teatr cieni, to starożytna forma opowiadania historii i rozrywki, która w głównej mierze wykorzystuje płaskie, wycięte figury i kukiełki, które są trzymane między źródłem światła, a półprzezroczystym ekranem lub siatką. Kształty wycięte w postaci lalek, zawierają często półprzezroczyste elementy lub inne detale, dzięki którym utalentowany lalkarz może sprawić, że postaci będą sprawiać wrażenie, że chodzą, tańczą, walczą, kiwają głowami czy śmieją się. 

Gra cieni jest popularna w różnych kulturach, zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych w wielu krajach na całym świecie. Wiadomo, że w ponad 20 krajach istnieją trupy teatrów cieni. Gra cieni to stara tradycja i ma długą historię w Azji Południowo-Wschodniej, zwłaszcza w Indonezji, Malezji, Tajlandii i Kambodży. Jest to starożytna sztuka i żywa tradycja ludowa w Chinach, Indiach, Iranie i Nepalu. Znany jest również w Egipcie, Turcji, Syrii, Grecji, Niemczech, Francji i Stanach Zjednoczonych. 

Obecnie teatr cieni, to już nie tylko laleczki czy inne formy wycięte z papieru lub stworzone z innego materiału. Teatr cieni i spektakle za ekranem oświetlonym specjalnym światłem, tworzą również sami aktorzy, ubrani w specjalne kostiumy lub pokazując różnego rodzaju gesty czy tworząc pewne kształty własnymi dłońmi. 

Chcesz zobaczyć dekoracje teatralne?

Leave a Comment

Call Now Button