DekoBau – Międzypokoleniowe Spotkania teatralne w Stalowej Woli

Światełko w tunelu w czasie pandemii

Gdy wszyscy z nas myśleliśmy, że w bieżącym roku 2020 nic się spektakularnego nie wydarzy, a pandemia nam wszystkim popsuła skutecznie plany, pojawiło się światełko w tunelu. Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli postanowił wyjść naprzeciw wszystkim spragnionym kulturalnych doznań. Już wkrótce każdy z nas będzie mógł uczestniczyć już piąty raz w festiwalu Relacje Międzypokoleniowe Spotkania Teatralne, który odbędzie się w dniach 16-20 września. To naprawdę dobra wiadomość!

Kultura teatralna Stalowej Woli i trochę historii

Nie da się ukryć, że działalność artystyczna miasta Stalowa Wola, została związana z tym miejscem już w czasach, zanim miasto uzyskało prawa miejskie w 1945 roku. Kultura i sztuka natomiast uczestniczyła w życiu mieszkańców już w 1938 roku, gdy powstały tutaj pierwsze ruchy artystyczne, w tym również pierwsze Koło Teatralne przy Towarzystwie Uniwersytetów Robotniczych w 1944 roku, założone przez Mariana Bereżko.

Natomiast w listopadzie 1952 roku, Stalowa Wola doczekała się otwarcia Domu Kultury, dzięki któremu życie kulturalne zyskało rozgłos, a zespół teatru amatorskiego, mógł rozpocząć działalność wyjazdową po pobliskich osiedlach i wsiach, by już w 1956 roku trafić pod skrzydła Józefa Żmudy, który jeszcze mocniej rozświetlił sławę Amatorskiego Teatru Dramatycznego. Nic więc dziwnego, że aż do swojej śmierci w 1983 roku prowadził teatr.

Jego zasługi były tak znaczące dla kultury i sztuki, że przyznano nawet nagrodę specjalną za najlepszą pracę reżyserską, tzw. Nagrodę Imienia Józefa Żmudy.

Relacje Międzypokoleniowe Spotkania Teatralne

Dzieje Amatorskiego Teatru Dramatycznego toczyły się różnie, wciąż jednak w Stalowej Woli teatr działał i przetrwał do dzisiaj, a od 2016 roku postanowiono powołać do życia festiwal Relacje Międzypokoleniowe Spotkania Teatralne, który miał zrzeszać osoby z różnych pokoleń i zrodził się z potrzeby znalezienia miejsca wspólnego dla wielu pokoleń i generacji. Dzięki temu pozwalają spełnić swoją podstawową funkcję – nawiązać dialog i nakłonić do rozmowy o tym, co łączy i dzieli pokolenia.

Festiwal pozwala również komunikować się pokoleniom bez uprzedzeń. Dlatego spektakle z całego kraju próbują połączyć pokolenia i znaleźć wspólny dialog. Dzięki temu festiwal stał się miejscem, w którym jury wybiera spektakle, które mogą wejść do repertuaru całego wydarzenia i będą walczyć o wyróżnienia i nagrody przyznawane podczas festiwalu. Jednak nie to jest najważniejszym elementem wydarzenia.

Jedną z najważniejszych rzeczy, które dzieją się w tym czasie, to możliwość głosowania przez widzów, którzy głosują na najlepszy spektakl, dzięki czemu jury przyznaje Nagrodę Publiczności.

Zmiany w 2020 roku i Młodzieżowe Jury

Relacje Międzypokoleniowe Spotkania Teatralne z roku na rok zmieniają się dla widzów i uczestników. To bardzo ważne, aby tego typu festiwale ewoluowały i mierzyły się z aktualnymi oczekiwaniami widzów. Dzięki temu ich postać oraz forma zmienia się i staje się bardziej współczesna. W tym roku będziemy mogli zobaczyć wyjątkową zmianę, ponieważ zostanie powołane Młodzieżowe Jury, w skład którego wejdą osoby, które zakwalifikują się do tego zacnego grona.

Młodzieżowe Jury Relacji będzie oceniać spektakle, oraz mieć wpływ na to, komu zostanie przyznana Nagroda im. Józefa Żmudy. Więc będzie to bardzo ważne wydarzenie dla osób, które staną się członkiem tegorocznego Jury Młodzieżowego. Jednak to nie wszystko. Oprócz spektakli biorących udział w festiwalu będą jeszcze wydarzenia gościnne, które nie będą brały udziału w festiwalu, ale będą miały bardzo ważny przekaz dla widzów.

Poniżej możecie zobaczyć program tegorocznego, V Festiwalu Relacje Międzypokoleniowe Spotkania Teatralne:

Szukasz dekoracji teatralnych?

Leave a Comment

Call Now Button