Dlaczego Polacy nie chodzą do teatru?

Sondaże, a rzeczywistość

Jak pokazują sondaże, prawie 84% naszych rodaków nie było ani razu w Teatrze lub było zaledwie raz w 2014 roku. Z roku na rok, ta liczba nieznacznie się zwiększa dzięki powstawaniu małych, kameralnych teatrów, które zachęcają młodzież oraz studentów nowoczesną i nietypową formą. Niestety ilość osób, które chodzą przynajmniej raz w roku do teatru, jest nadal niewielka.

Dlaczego ten stan jest aż tak oszałamiający? Dlaczego Polacy nie chodzą do teatru? Czy chodzi wyłącznie o szeroki dostęp do nowych technologii lub uwielbienie kina?

Można powiedzieć, że coraz szerszy dostęp do najnowszych technologii, rzeczywistości wirtualnej, smartfonów i laptopów oraz nowoczesnej telewizji sprawia, że młodzi ludzie nie są zainteresowani spektaklami kostiumowymi. Moglibyśmy również uznać, że wyłącznie starsze pokolenia chodzą jeszcze do teatru, ponieważ pamiętają czasy, gdy nie było innych rozrywek, a kino nie było wcale tak dostępne, jak dzisiaj.

To jednak nieprawda. Temat jest o wiele bardziej skomplikowany i rozbudowany. Sondaże, które są regularnie przeprowadzane na grupach 1000 przypadkowych osób pokazują, że młodzież w wieku 15 lat i więcej, nie chodzi na spektakle teatralne ze względu na kilka czynników. Aż 47% osób twierdziło, że głównym powodem, są zbyt wysokie ceny biletów. Ponad 16% osób przynajmniej raz obejrzało sztukę w teatrze, a zaledwie kilka procent badanych twierdziło, że chodzi do teatru przynajmniej 2 – 3 razy w roku.

Dane dotyczące osób, które w ogóle nie chodzą do teatru, nie zaskakują. Są to głównie osoby z wykształceniem podstawowym lub zasadniczym zawodowym, lub mieszkające na wsi. Dlaczego jednak Polacy nie chodzą do teatru? Oprócz zbyt wysokiej ceny za bilety Polacy narzekają na brak wolnego czasu oraz zmęczenie po pracy. Szczególnie osoby pracujące fizycznie, które pragną po pracy odpocząć i odprężyć się oraz zregenerować siły przed kolejnym dniem w pracy.

Jak donoszą również badania osoby, które oświadczyły, że chętnie obejrzałyby sztukę w teatrze lub zamierzają iść do teatru, mają problemy w wyborze odpowiedniego repertuaru. Świadczy to o tym, że większość z nas po prostu nie zna sztuki teatralnej. Polacy nie żyją teatrem i nie edukują się w tym kierunku, dlatego trudno się dziwić, że większość badanych osób, może mieć bardzo duży problem z wyborem spektaklu, na który chciałyby iść.

Mamy nadzieję, że nasze dekoracje teatralne w połączeniu z nowoczesnymi wizjami choreografii i scenografii sprawią, że coraz więcej osób będzie zainteresowana częstszym uczęszczaniem do teatru. Mamy również nadzieję, że zachęcimy widzów do wyboru takich spektakli, które zainteresują szerszą widownię, dzięki sztukom takim, jak: Shrek, Kraina Lodu czy Księga dżungli, a więc spektaklom, które znane są z szerokiego ekranu.

Scenografia teatralna

Szukasz dekoracji teatralnych?

Leave a Comment

Call Now Button