Dekoracje teatralne Deko-Bau - Dziadek do orzechów

Produkcja dekoracji teatralnych, operowych i muzealnych część druga

Dekoracje teatralne i operowe

Wspominaliśmy w poprzednim wpisie na temat pracy scenografa, oraz jak ważne są unikalne dekoracje teatralne i operowe dla przedstawienia. Dzisiaj powiemy kilka słów na temat produkcji i wykorzystania scenografii w sztuce teatralnej.

Dekoracje teatralne - mobilność i bezpieczeństwo

Dekoracje teatralne to jeden z najważniejszych elementów scenografii. Tworzone specjalnie dla danego przedstawienia, powinny być wykonane w taki sposób, aby można było je w dość łatwy sposób przenieść, a więc powinny być dostosowane do szybkiego montażu i demontażu, szczególnie gdy podczas przedstawienia zmieniana jest sceneria. Szczególnie wtedy dekoracje teatralne powinny być wystarczająco lekkie i mobilne.

Dotyczy to oczywiście wyłącznie dekoracji takich, jak mniejsze elementy lub pojedyncze rekwizyty np. drzewo, krzew czy skały lub elementy budynków, które mogą być łatwo przenoszone z miejsca na miejsce, ponieważ długość przerw między scenami, nie powinna być przedłużana zbyt długo z powodu trudności w wymianie dekoracji teatralnych. Dlatego tego typu dekoracje, powinny być przystosowane idealnie do transportu i magazynowania w odpowiednim miejscu, szczególnie jeśli mówimy o spektaklach wyjazdowych, które potrzebują wyjątkowej mobilności.

W przypadku platform i ciężkich elementów, które są zbudowane ze stalowych konstrukcji, które powinny utrzymać człowieka lub kilka osób, nie ma takiej możliwości, więc scenograf musi dokładnie opracować taką scenografię, aby mogła zostać wykorzystana podczas całego przedstawienia teatralnego. Dlatego właśnie wszystkie dekoracje teatralne, które są ostatecznie montowane i wykorzystywane podczas spektaklu, muszą spełniać rygorystyczne normy bezpieczeństwa, zarówno dla aktorów, jak i widzów, oraz pracowników obsługujących scenę podczas wydarzenia.

Dekoracje teatralne i operowe - dostawa na czas albo katastrofa

Produkcja dekoracji teatralnych, to czasami walka z czasem. Wszystkie terminy są napięte, a dostarczanie wszystkich elementów scenografii, bardzo często zbiega się z rozpoczęciem prób aktorskich. Wtedy właśnie rozpoczyna się dość trudny okres produkcyjny, ponieważ właśnie podczas prób scenograf dokonuje dodatkowych poprawek i udoskonaleń, które będą idealnie zgrywały się z całością.

Szczególnie istotną kwestią, są próby technicznej, zwanej również montażową, ze względu na charakter tego wydarzenia. Właśnie wtedy ustawiane są wszystkie elementy, oraz zgrywanie efektów specjalnych, ustawianie świateł i dekoracji, aby całe przedstawienie było przygotowane perfekcyjnie. Próby tego typu służą głównie do dokonania ostatecznych poprawek kostiumów, rekwizytów, oraz wszystkich elementów, które są aktualnie na deskach teatru w poszczególnych scenach przedstawienia.

Gdy już wszystkie poprawki będą naniesione, można rozpocząć próbę generalną, która jest tak naprawdę już gotowym przedstawieniem bez widzów.

Dekoracje teatralne i operowe

Szukasz dekoracji teatralnych?

Leave a Comment

Call Now Button