Dekoracje teatralne Deko-Bau - Dziadek do orzechów

Produkcja dekoracji teatralnych, operowych i muzealnych część pierwsza

Dekoracje teatralne i operowe

Dekoracje teatralne i operowe służą każdemu z nas podczas spektakli teatralnych i operowych. Są one wielką częścią sztuki teatralno – operowej od stuleci. Odkąd powstał teatr i opera, dekoracje stały się jedną z elementarnych cząstek przedstawień i sztuk teatralnych. 

Jak ważne są dekoracje teatralne i operowe dla każdego spektaklu scenicznego?

Sztuka teatralna, to ogromna praca wielu artystów i twórców, którzy działając na całokształt przedstawienia teatralnego, tworzą wspólne i niepowtarzalne dzieło, które jest zbiorem wszystkich kształtów i rozmiarów wspaniałej sztuki teatralnej, złożonej z niezliczonej ilości ruchu, elementów plastycznych, oprawy świetlnej, muzyki, efektów akustycznych i w końcu również dekoracji teatralnych.

Jednak zanim powstanie sztuka teatralna, wszystkie elementy muszą zostać odpowiednio zaprojektowane. Osobą, która odpowiada za ukształtowanie całego spektaklu i zaprojektowanie oprawy plastycznej i kształtu przestrzeni scenicznej przedstawienia teatralnego, jest scenograf. Głównym zadaniem osoby na tym stanowisku, jest przygotowanie dokładnych projektów dekoracji teatralnych, w tym różnego rodzaju elementów konstrukcyjnych, architektonicznych, czy malarskich.

Scenografia teatralna to nie tylko dekoracje teatralne i operowe...

Dodatkowo scenograf najczęściej opracowuje wygląd i kształt charakteryzacji aktorów, oraz ich kostiumów, a nawet zajmuje się projektowaniem rekwizytów użytych podczas przedstawienia. Osoba zajmująca się scenografią współpracuje również bardzo blisko z reżyserami światła i muzyki, aby móc w odpowiedni sposób ukształtować oprawę świetlną i muzyczną sztuki teatralnej. Współpracując bezpośrednio z reżyserem widowiska, realizuje dzięki temu całokształt obrazu i dźwięku budując tym samym relacje między sceną a widownią.

Współcześnie scenografia opiera się również na technologiach audiowizualnych, opartych na komputerowych technikach graficznych, dlatego bardzo ważne jest, aby cała scenografia współgrała ze sobą idealnie, ponieważ projekty scenografii teatralnej, są niezwykle unikalne i niepowtarzalne. Każdy element dekoracji, rekwizyty czy stroje, są wykonywane najczęściej ręcznie przez specjalistów lub artystów plastyków.

Zmiany w 2020 roku i Młodzieżowe Jury

Można powiedzieć, że elementy oprawy scenograficznej, są małymi dziełami sztuki, które są przygotowane wyłącznie do danego spektaklu. Dlatego praktycznie nigdy nie używa się tych samych dekoracji, kostiumów czy rekwizytów do innego spektaklu, a jeśli już, to po bardzo skrupulatnych przeróbkach, o ile w ogóle można powiedzieć o ich użyteczność dla danego przedstawienia. Wszystkie elementy zawsze tworzone są pod konkretne zamówienie, dlatego każde przedstawienie teatralne, jest tak niepowtarzalne i wyjątkowe.

KONIEC CZĘŚCI PIERWSZEJ…

Dekoracje teatralne i operowe

Szukasz dekoracji teatralnych?

Leave a Comment

Call Now Button