Scenografia teatralna w sztuce artystycznego odzwierciedlenia rzeczywistości

Scenografia teatralna, jest nieodłączną częścią każdego przedstawienia

Kreując przedstawienie teatralne i operowe, scenarzysta tworzy swoją wizję i własną interpretacje Świata przedstawionego w trakcie przedstawienia teatralnego stosując makiety scenograficzne, umiejętności i własną wyobraźnię.

Przedstawienie teatralne, jest dziełem sztuki - zaplanowanym w każdym szczególe

Każde przedstawienie teatralne, jest tworzone przez wielu artystów i specjalistów, którzy współdziałając ze sobą, nadają odpowiedni kształt dla każdego wydarzenia, które będzie odbywało się na scenie. Kształtują ruch, wymowę słów i gestów, oraz nadają kształt elementom plastycznym i dekoracyjnym, które stanowią podstawę scenografii każdego przedstawienia. Oprócz oprawy świetlnej, muzyki i efektów dźwiękowych i akustycznych, istotną rolę pełnią dekoracje teatralne, które tworzą scenografię sceniczną pełniącą rolę plastycznej oprawy przedstawienia teatralnego, sztuki operowej czy baletowej. 

Aby jednak mogła powstać oprawa plastyczna, musi ją stworzyć Scenograf, który przygotowuje poszczególne elementy dekoracyjne, ale również rekwizyty, kostiumy czy charakteryzację dla aktorów. Począwszy od elementów malarskich, czy elementów konstrukcyjnych, Scenograf współpracuje również z reżyserem światła i dźwięku, ponieważ każdy element przedstawienia, musi być odpowiednio zaplanowany i spójny z poszczególnymi jego składowymi. Dodatkowo Scenograf współpracuje ze specjalistami zajmującymi się charakteryzacją i kostiumami, aby ustalić ostateczny wygląd każdej z postaci, granej przez aktorów.

Bez względu jednak na wszystko, Scenograf zobowiązany jest do realizacji wyznaczonej przez reżysera koncepcji i wizji, dlatego jest odpowiedzialny w ścisły sposób za stworzenie pewnej więzi i relacji między sceną, a widownią. Dlatego od samego początku aż do premiery spektaklu, Scenograf bierze udział w całym procesie tworzenia spektaklu. 

Scenografia teatralna, to sztuka przedstawienia otaczającej rzeczywistości w wyjątkowy sposób

Każda scenografia teatralna czy operowa, to wyjątkowe i niepowtarzalne dzieło sztuki, które przedstawia zarówno wizję Reżysera, Autora i Scenografa. Zarówno dekoracje teatralne, rekwizyty czy kostiumy, to rzeczy projektowane od nowa na potrzeby każdego przedstawienia. Scenarzysta niezwykle rzadko decyduje się na wykorzystanie wcześniej stworzonych rekwizytów czy kostiumów, a jeżeli się zdecyduje na taki krok, elementy te są całkowicie przerabiane lub ulegają częściowemu zniszczeniu, aby zachować kształt dla nowej sztuki teatralnej. Dlatego bardzo rzadko zdarza się, że Scenograf korzysta z zasobów teatralnych, ponieważ najczęściej kostiumy po przeróbkach są nie do poznania. 

Bez względu na możliwości czy konieczność przeróbki pewnych elementów scenografii w postaci kostiumów czy rekwizytów, dekoracje teatralne zawsze tworzone są od nowa i stanowią niezależną formę dekoracyjną, którą buduje zespół Deko-Bau. Każde przedstawienie teatralne, jest na tyle oryginalne i niepowtarzalne, że nie ma możliwości wykorzystania dekoracji, które zostały stworzone dla innej sztuki teatralnej. Dodatkowo każdy element scenografii teatralnej, jest tworzony w taki sposób, aby mógł być w każdej chwili zdemontowany i przenoszony w trakcie spektaklu podczas każdego zamknięcia aktu i zasunięcia kurtyny. Wtedy następuje zmiana scenografii wraz z dekoracjami teatralnymi, dlatego Scenograf jest zobowiązany do zaprojektowania takich dekoracji, które będą zarówno lekkie i bardzo łatwe do demontażu.

Chcesz zobaczyć dekoracje teatralne?

Leave a Comment

Call Now Button